E-Knihy

E-knihy jsou skvělou alternativou ke klasickým knížkám třeba při cestování nebo v případě, že chcete číst horké novinky a nechcete na ně stát frontu rezervací, nebo když je knihovna zavřená. Možná jste e-knihy v našem online katalogu už zahlédli. Půjčování e-knih je pro čtenáře naší knihovny zcela zdarma.

E-knihy máme od dvou dodavatelů. Jedním je Městská knihovna v Praze. Těchto e-knih se netýkají žádná omezení počtu, či délky výpůjček, ani zařízení, na nichž lze e-knihy číst. Najdete v našem online katalogu v sekci "elektronické knihy" a chcete-li, můžete v pravé části odfiltrovat podle zdroje na "Městská knihovna Praha".

Druhý dodavatel, Palmknihy, nabízí více než osm tisíc titulů a každý čtenář si může půjčit dvě knihy za měsíc (31 dní). Pozor, po uplynutí této doby se kniha z aplikace vymaže. Knihy lze číst pouze na vybraných čtečkách, ale dobrá zpráva je, že na všech chytrých mobilních telefonech a také tabletech. 

 

Co k půjčování e-knih od společnosti Palmknihy potřebujete?

Abyste si mohli půjčovat e-knihy z naší knihovny, jsou nezbytné tři věci:

 • být čtenářem naší knihovny (tzn. vyplnit přihlášku)
 • mít platnou registraci a vyřízené pohledávky např. za upomínky
 • mít přístup ke svému čtenářskému kontu v online katalogu (snadno zařídíte při návštěvě knihovny)

 

Instalace aplikace

Aby bylo možné si knížku půjčit, je třeba se zaregistrovat na stránkách palmknihy.cz a pro registraci zde užít stejnou e-mailovou adresu, kterou jste uvedli v knihovně. Registraci provedete pouze jednou, ale pozor, jméno a heslo si zapamatujte.

Pak budete potřebovat aplikaci Palmknihy, kterou si lze stáhnout na Google Play, nebo, v případě že používáte zařízení s logem nakousnutého jablka, v App Store. Opět pro registraci použijte stejnou e-mailovou adresu, jakou jste zadali v knihovně, jinak se vám nepodaří knihy stáhnout. Tento krok je vyžadován pouze jednou pro každé zařízení, na němž chcete knihy číst. Aplikaci můžete mít na několika zařízeních, přičemž na všech můžete číst tutéž knihu. Aplikace ji otevře vždy na té stránce, kde jste přestali, byť by to bylo na jiném zařízení, než právě držíte v ruce.

 

Stažení e-knihy

A to už je zcela snadné:

 

Čtení e-knihy

 • Otevřete aplikaci eReading. Zpočátku bude sekce "E-knihy", kde se zobrazují stažené knihy, prázdná. 
 • Po stažení e-knihy z online katalogu se tato objeví s synchronizaci se zde e-kniha objeví. 
 • Kliknutím na obálku e-knihy knížku stáhnete. Při tomto kroku, a pouze při něm, je nezbytné, abyste byli připojeni k internetu. Nyní již knihu můžete číst i offline.

 

Technická podpora

Máte-li potíže s aplikací, stažením knihy apod., kontaktujte prosím zákaznickou podporu společnosti Palmknihy:

 • e-mail: podpora@palmknihy.cz
 • telefon: 731 159 973  (pondělí až pátek od 8:00 do 17:00 hodin)

nejžádanější tituly

prodloužit vypůjčky

Prodlužování přes Vaše čtenářské konto 

Přihlásíte se do svého konta, vpravo nahoře klikněte na "Váš účet", následně vpravo v menu vyberte řádek "výpůjčky". Zobrazí se všechny vaše aktuální výpůjčky a nad nimi tlačítka "Prodloužit vybrané" a "Prodloužit všechny výpůjčky". Zvolíte-li možnost "Prodloužit vybrané", knihy, které chcete prodloužit, vlevo zatrhněte, následně stiskněte tlačítko. Knihy se přesunou na konec seznamu, objeví se u nich nové datum vrácení a v barevném rámečku informace o úspěšném prodloužení výpůjčky."

Pokud chcete prodloužit všechny výpůjčky, pouze kliknete na toto tlačítko a dojde k prodloužení lhůty u všech výpůjček, u kterých je to možné. Opět se změní datum vrácení a pod každou prodlouženou výpůjčkou budete informováni o úspěšnosti prodloužení.


Prodlužování e-mailem

K prodlužování slouží adresa knihovna@mkmt.cz. Stačí na ni zaslat číslo čtenářského průkazu, nebo Vaše celé jméno a rok narození.

Jakmile to bude možné (obvykle do 24 hodin) Vám knihovnice výpůjčku prodlouží a informuje Vás o tom e-mailem.

Ve výjimečných případech se může stát, že k prodloužení nedojde. Pokud nedostanete odpověď do do tří dnů, raději nás prosím kontaktuje telefonicky.

 
Prodlužování telefonicky

Zavolejte na telefonní číslo 736 503 376 (dospělé oddělení), 736 503 375 (dětské oddělení) nebo 461 316 971 (pevná linka) a sdělte knihovnici Vaše celé jméno a rok narození, nebo číslo čtenářského průkazu.

 

POZOR! VÝPŮJČKY NELZE PRODLOUŽIT JESTLIŽE:

 • bylo dosaženo maximální výpůjční lhůty
 • titul si rezervoval další čtenář
 • titul je po výpůjční lhůtě
 • titul máte kratší dobu, než 14 dní

 

Žádanka MVS

Následující formulář mohou využít registrovaní čtenáři naší knihovny k zadání požadavku na získání knihy či článku pomocí meziknihovní výpůjční služby. Pokud nenajdete knihu v našem katalogu, vyplňte tento formulář. Snažte se prosím uvést o požadované knize nebo článku co nejvíce údajů, aby byla následná objednávka vyřízena co nejdříve.
Údaje o čtenáři
Požadovaný dokument

Váš tip na knihu

Do zprávy uveďte prosím vaše jméno, pokud znáte ISBN, připište jej do zprávy. Děkujeme.
Kontakt na čtenáře
Tip na novou knihu